Jak zmierzyć firanę na taśmie?
Firany na taśmie marszczącej to najbardziej powszechny sposób upinania dekoracji okiennych. Możemy je zawiesić zarówno na karniszu (na żabkach/ klamerkach), jak i na szynie sufitowej (za pomocą żabek, agrafek oraz haczyków). Taśmy marszczące różnią się między sobą wysokością, proporcjami marszczenia, a także wyglądem tego marszczenia. W naszej ofercie można znaleźć taśmy marszczące w stosunku 1:2, a także 1:1,5 oraz 1:2,5. Zawieszenie firany na taśmie marszczącej może mieć cel dekoracyjny – uzyskanie marszczenia, które nam się podoba lub usztywniający, kiedy nie potrzebujemy marszczyć firany, ale chcemy, aby jej góra ładnie się układała.
W celu dokładnego wymierzenia firany wybierz spośród siedmiu rodzajów taśm:
- Taśma ołówek marszczenie x2
- Taśma smok marszczenie x2
- Taśma wielofunkcyjna z szelkami marszczenie x2
- Taśma podwójna zakładka marszczenie x2
- Taśma pojedyncza zakładka marszczenie x1,5
- Taśma fala marszczenie x2
Marszczenie x2 oznacza, że dla firany o szerokości 100 cm na gotowo do uszycia potrzebne jest ok. 200 cm tkaniny (szerokość na gotowo pomnożona raz marszczenie taśmy).
Jeżeli karnisz/szyna sufitowa w pomieszczeniu ma szerokość 300 cm, to do okienka z szerokością należy wpisać ten wymiar pomnożony razy marszczenie (np. 1:2) - 300 cm x 2 = 600 cm.
Rodzaje taśm marszczących
Taśma ołówek 5 cm | marszczenie x2 - taśma równomarszcząca, transparentna o wysokości 5 cm i marszczeniu 1:2 (potrzebne 2 razy więcej materiału). Charakteryzuje się idealnie rozłożonymi pionowymi marszczeniami o grubości podobnej do ołówka, które poszerzają się ku dołowi. Polecana dla osób ceniących sobie elegancję i funkcjonalność w jednym. Zaletą jest możliwość regulacji szerokości firany już po zawieszeniu poprzez delikatne poluzowanie taśmy. Taśma ołówek to jedna z najczęściej wybieranych taśm marszczących.
Taśma smok 5 cm | marszczenie x2 - taśma naprzemienna, transparentna o wysokości 5 cm i marszczeniu 1:2 (potrzebne 2 razy więcej materiału). Charakteryzuje się, marszczeniem w postaci naprzemiennych fałdek materiału co zapewnia ciekawy efekt dekoracyjny. Druga z najczęściej wybieranych taśm marszczących.
Taśma wielofunkcyjna z szelkami 8 cm | marszczenie x2 - taśma równomarszcząca, biała o wysokości 8 cm i marszczeniu 1:2 (potrzebne 2 razy więcej materiału). Jej największą zaletą jest możliwość zawieszenia firany na 3 sposoby - na karniszu w formie tunelu, po ściągnięciu taśmy za pomocą żabek, a także na szynie sufitowej za pomocą agrafek i żabek. Specjalne szelki z tyłu taśmy umożliwiają przełożenie firany przez rurkę karnisza, dzięki czemu uzyskamy efekt charakterystyczny dla firan na tunelu. Po ściągnięciu sznurków w taśmie możemy osiągnąć równomierne marszczenie firany podobne do taśmy ołówek. Ze względu na pełną budowę taśma odznacza się na firanie, co można zauważyć na zdjęciach.
Taśma podwójna zakładka 5 cm | marszczenie x2 - taśma z powtarzającymi się podwójnymi zakładkami, transparentna o wysokości 5 cm i marszczeniu 1:2 (potrzebne 2 razy więcej materiału). Taśma charakteryzuje się ozdobnymi zakładkami o szerokości 5 cm oddzielonymi gładką przerwą w materiale. Taśma dedykowana zarówno do karniszy, jak i do szyn sufitowych.
Taśma pojedyncza zakładka 5 cm | marszczenie x1,5 - taśma z powtarzającą się jedną zakładką, transparentna o wysokości 5 cm i marszczeniu 1:1,5 (potrzebne 1,5 razy więcej materiału). Podobnie do swojej poprzedniczki taśma z pojedynczą zakładką stworzy 2,5 cm fałdkę, która pofaluje firanę w unikatowy sposób. Charakteryzuje się najmniejszym marszczeniem taśmy względem wszystkich dostępnych rodzajów. Polecane dla firan, które ze względu na swój wygląd nie potrzebują mieć gęstego marszczenia (np. bogato wzorzyste, ze wzorem po całości). Jest to wybór ekonomiczny – na takie marszczenie potrzebujesz mniej tkaniny.
Taśma fala 10 cm | marszczenie x2 - taśma układająca firanę w charakterystyczną falę podobną do przelotek, transparentna o wysokości 10 cm i marszczeniu 1:2 (potrzebne 2 razy więcej materiału). Ten sposób mocowania wyróżnia się możliwością zawieszenia firany na 3 sposoby - na karniszu w formie tunelu oraz za pomocą żabek, a także agrafek i żabek na szynie sufitowej. Transparentne szelki w taśmie umożliwiają przełożenie firany przez rurkę karnisza, dzięki czemu uzyskamy efekt głębokiej fali. Po ściągnięciu sznurków w taśmie możemy osiągnąć dość duże fale, które zawiesimy zarówno na karniszu (za pomocą żabek), jak i na szynie sufitowej (żabki, agrafki). Najlepszy efekt uzyskamy, stosując taśmę sztywniejszych i grubszych tkaninach.
Firana długa - wisząca nad podłogą czy leżąca?
Lekko nad podłogą - optymalna przestrzeń
Jest to najczęściej wybierane zawieszenie firan. Mierząc wysokość planowanej dekoracji, odejmij do 2 centymetrów od wyznaczonej wysokości do podłogi. Dzięki takiemu zawieszeniu masz możliwość swobodnego odkurzania w okolicach firany bez dodatkowego jej podnoszenia. Ze względu na wygodę w użytkowaniu najbardziej polecamy tę opcję.
Na równo z podłogą - subtelne muśnięcie podłogi
Jeżeli jesteśmy wielbicielami elegancji, najlepszym wyborem będzie zawieszenie firany na równo z podłogą. Efekt, jaki uzyskasz to lekko wspierająca się na podłodze dekoracja okienna. Idealny efekt jest trudny do osiągnięcia i uzależniony od prawidłowo przeprowadzonych pomiarów. Polecamy to rozwiązanie głównie w formie fleksów, które można delikatnie regulować.
Leżąca na podłodze - elegancki i romantyczny styl
Elegancki styl we wnętrzu uzyskasz dzięki swobodnie opadającym na podłogę firanom. Dodatkową ilość tkaniny w tym przypadku dobierz według własnych preferencji - od 5 do 25 cm do wyznaczonej wysokości do podłogi. Jest to najmniej wymagający styl jeśli chodzi o dokładność pomiarów. Wybór nie polecany, jeśli w domu mieszkają dzieci – przydeptywana firana może ulec zerwaniu, a nawet rozdarciu.